S. Dailydka teisme liudijo dėl svarstymų taikytis „Lietuvos geležinkeliams“ ir „Mitnijai“
Papildyta 16.20

Stasys Dailydka
Stasys Dailydka
  © Paulius Peleckis
BNS
2019-09-11 15:24

Buvęs „Lietuvos geležinkelių“ vadovas Stasys Dailydka trečiadienį teisme liudijo apie vykusius svarstymus sudaryti taikos sutartį tarp šios valstybės bendrovės ir koncerno „MG Baltic“ įmonės „Mitnija“ bei bendrovės „Kauno tiltai“ konsorciumo.

Teisėsaugos atliktame politinės korupcijos tyrime figūruoja epizodas, kai 2016 metų sausį viename Vilniaus restoranų susitiko S. Dailydka, buvęs „MG Baltic“ viceprezidentas Raimondas Kurlianskis ir tuometinis bendrovės „Kauno tiltai“ valdybos pirmininkas Nerijus Eidukevičius.

„Kauno tiltai“ buvo „Mitnijos“ partnerė viešuosiuose pirkimuose.

Tyrimo duomenimis, per pietus aptarinėta, kaip pasiekti taikos sutartį byloje, kurioje „Kauno tiltai“ ir „Mitnija“ siekė prisiteisti papildomų pinigų iš „Lietuvos geležinkelių“ dėl patirtų nuostolių atliekant darbus Vilniaus aplinkkelyje Kyviškės-Vaičiūnai.

„Pagal ir pirkimo sąlygas, ir pirkimo įstatymą, ir pasirašytą sutartį jokių papildomų apmokėjimų nebuvo numatyta“, – Vilniaus apygardos teisme sakė S. Dailydka.

„Taigi, jie mus, kaip „Lietuvos geležinkelius“, padavė į teismą, bandydami prisiteisti savo tas išlaidas“, – pridūrė jis.

Liudytojas sakė, kad apie taikos sutartį „mes nieko labai konkretaus nekalbėjome“.

„(Pasakiau), kad jeigu generalinis direktorius pateiks savo siūlymus, mes juos svarstysime“, – nurodė buvęs „Lietuvos geležinkelių“ vadovas.

S. Dailydka sakė, kad jį pietų pakvietė „Kauno tiltų“ valdybos pirmininkas.

Teismas jau ne pirmą kartą bando išklausti bylos liudytojų, kam tiksliai bendraudamas su jais atstovavo R. Kurlianskis.

Prokuratūra teigia, kad R. Kurlianskis veikdavo „MG Baltic“ vardu kaip koncerno viceprezidentas. Pats koncernas ir verslininkas tvirtina, kad jis niekada formaliai nėjo šių pareigų, tik dirbo koncerno įmonėse.

Vis dėlto R. Kurlianskis daug metų „MG Baltic“ interneto svetainėje buvo įvardijamas kaip viceprezidentas.

S. Dailydka po ilgo klausinėjimo teisme patvirtino iš viešosios erdvės būtent taip žinantis R. Kurlianskį.

Pats verslininkas žurnalistams po posėdžio tvirtino: „Kažkam patiko taip mane vadinti. Ir man patiko.“

Rugsėjo 18 dieną S. Dailydkos apklausa bus pratęsta, ten taip pat bus žiūrimas surengtų pietų vaizdo įrašas. Teismas įteikė šaukimą į šią apklausą atvykti ir N. Eidukevičių.

Kyšis už dar vieną kadenciją?

Su šiuo liudytoju yra susiję dar keli bylos epizodai.

Buvęs „MG Baltic“ viceprezidentas R. Kurlianskis kaltinamas davęs kyšių politikui Vytautui Gapšiui, kad jis be kitų dalykų siektų, jog S. Dailydka būtų paliktas pareigose dar vienai kadencijai po 2016 metų Seimo rinkimų.

S. Dailydka iš šių pareigų atsistatydino 2016 metų gruodį, prieš pat Sauliaus Skvernelio vadovaujamos Vyriausybės darbo pradžią.

Liudytojas pripažino, kad pasitraukė nesitikėdamas politinės paramos iš Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos.

„Nesitikėjau, (...) kad mane palaikys kita politinė jėga, kuri laimėjo rinkimus“, – kalbėjo S. Dailydka.

Pasak buvusio valstybės įmonės direktoriaus, jo kadencija turėjo baigtis 2018 metais ir jis teoriškai galėjo siekti dar vieno paskyrimo, tačiau abejojo dėl savo sveikatos.

„Kadangi jaunystėje pradėjau dirbti įmonės vadovu nuo 23 metų, (...) tai visą gyvenimą pradirbau panašiose pareigose, galbūt tik didesnėse įmonėse. Tai ne taip paprasta su ta sveikata“, – sakė D. Dailydka.

„Labai nesiskundžiau, bet per tą laiką vis tiek jausdavosi tas amžius ir įtampa“, – pridūrė jis.

Byloje taip pat nagrinėtos aplinkybės, kai R. Kurlianskis prašė Europos Parlamento nario Antano Guogos nekritikuoti ilgamečio „Lietuvos geležinkelių“ direktoriaus.

R. Kurlianskis tvirtino niekada neprašęs V. Gapšio daryti įtaką dėl S. Dailydkos.

„Jeigu tikrai klausė pokalbių, kurių pagrindu rašomas kaltinimas, tai iš tikrųjų kaltinamojo akto rašytojai turėjo išsiplauti ausis“, – sakė verslininkas.

V. Gapšys patvirtino, kad vienos vakarienės su R. Kurlianskiu metu šis užsiminė apie „Lietuvos geležinkelių“ vadovą, tačiau tai nebuvo prašymas.

„Mano jokios reakcijos nebuvo. (...) Gal tuo metu užkandžiavau ką nors vakarienės metu“, – teigė eksparlamentaras.

„Kad aš daryčiau kokią nors įtaką ar turėčiau interesą, kad manęs kas nors būtų prašęs ar aš būčiau ėjęs ir kalbėjęs, tai to nebuvo“, – teigė jis.

R. Kurlianskis byloje kaltinamas davęs kyšių keliems politikams už naudingų sprendimų priėmimą.

Byloje taip pat kaltinami buvęs liberalų lyderis Eligijus Masiulis, buvęs Seimo narys liberalas Šarūnas Gustainis ir eksparlamentaras, buvęs „darbietis“ V. Gapšys. Seimo narys Gintaras Steponavičius kaltinamas piktnaudžiavimu, nesant kyšininkavimo požymių.

Kaltinimai byloje oficialiai pateikti ir pačiam koncernui „MG Baltic“, Darbo partijai bei Liberalų sąjūdžiui.

Nė vienas iš kaltinamųjų savo kaltės nepripažįsta, jie sako, kad teisėsaugos tyrimas vykdytas tendencingai.

Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB BNS sutikimo draudžiama.