Konservatorių rinkimų sąrašas – pabaigos pradžia G. Landsbergiui ar demokratijos pergalė?

Konservatorių partijos nariai
Konservatorių partijos nariai
  © Greta Skaraitienė / Fotobankas

Konservatorių „demokratijos šventė“ baigėsi kiek netikėtai Gabrieliui Landsbergiui: į sąrašo viršūnę iškopė ne liberalumu garsėjantys politikai, o „talibanu“ liaudyje pravardžiuojami partijos nariai. Politologų nuomone, tai rimtas įspėjimas partijos vadui.

Konservatyvios jėgos šalyje trūkumu besiskundžiantis elektoratas džiūgauja rinkimų repeticijos metu gavę progą aiškiai pademonstruoti politikams, kokią konservatorių partiją nori matyti.

Politologas Kęstutis Girnius įsitikinęs, kad reitingavimas atspindi elektorato nuotaikas.

„G. Landsbergio kėdė dar nekliba, nemanau, kad kas nors greitai skubėtų jį nuimti. Tačiau manau, kad tai rimtas įspėjimas, kad ta jo liberalesnė politika tikrai nesulaukia paramos tarp gana didelės dalies konservatorių rinkėjų. Jo šalininkai tikrai labai blogai pasirodė, kai patys karingiausi konservatoriai pasirodė labai gerai. Jis turėtų labai rimtai susimąstyti, ir, aišku, įdomu, ar jis išdrįs kažkiek tuos reitingavimus pakeisti“, – svarsto K. Girnius.

Politologo nuomone, siekdamas išsaugoti metų metus už konservatorius balsuojančius rinkėjus, G. Landsbergis turėtų pasitraukti.

„Manau, ne kartą esu tai sakęs, kad G. Landsbergis turėtų atsistatydinti. Jis paveldėjo tą postą, tai normaliai nevyksta demokratinėje visuomenėje. Jis dar nėra tapęs tvirtu partijos vadovu nei viešumoje, nei Seime, tad galėtų svarstyti galimybę laikinai pasitraukti. Aš nemanau, kad jis tai padarys. Bet partija turi rimtai pagalvoti, ar ji turi bendrą veidą, ar ji turi tas dvi ne taip jau lengvai suderinamas pozicijas, ir tuomet leistų vienam sparnui kalbėti vienais klausimais, o kitais klausimais – kitam. Kai, pavyzdžiui, yra tokie klausimai dėl netradicinių vedybų arba dėl šeimos politikos, man sunkiai įsivaizduojama, kaip tai būtų galima suderinti“, – sakė K. Girnius.

Politologo nuomone, jei G. Landsbergio vietą užimtų Ingrida Šimonytė, tai neduotų kardinalių pokyčių.

Ji laikosi panašių nuostatų, ji irgi liberalesnė, jai irgi, manau, mažiau svarbu užsienio politika. Didesnių pokyčių nebūtų, tačiau didžiausias laimėjimas būtų, kad tai atspindėtų realią padėtį: kai konservatoriams vadovauja žmogus, kuris yra kandidatas į premjerus ir kuris turės didžiausią įtaką priimant sprendimus. Būtų toks tikrovės suderinimas su regimybe“, – reziumuoja politologas.

Politologo Lauro Bielinio nuomone, reitingavimo rezultatai nesietini su ideologiniais principais, nes balsus gavo į visuomenės akiratį nuolat patenkantys partijos nariai.

„Į priekį išėjo politikai ne dėl ideologinių principų. Buvo balsuojama pagal natūralius principus. Politikai, kurie daugiausia dominavo, kalbėjo, rodė iniciatyvą ir buvo visų akiratyje, tai yra gavo daugiausia dėmesio, ir gavo daugiausia balsų. Jau kelis mėnesius matome, kaip pirmas vietas reitingų sąraše laimėję politikai praktiškai nesitraukia iš dėmesio centro: jie buvo matomi tai internete, tai laikraščiuose, jų akcijos, kad ir dėl Astravo AE. Jie išsieksponavo – tai sutelkė dėmesį į juos. Natūraliai už juos daugiausia ir balsavo, o ne dėl to, kad jie turi kitokius ideologinius principus nei G. Landsbergis“, – įsitikinęs politologas.

L. Bielinio nuomone, G. Landsbergio liberalumas neturėtų smarkiai pakenkti konservatorių rinkėjų sprendimui balsuoti už juos.

Nemanau, kad tai bus tas elektoratas, kuris rengėsi balsuoti už konservatorius, tačiau staiga apsigalvojo. Iš esmės konservatoriai yra mobilizavę visą įmanomą elektoratą, kuris vienaip ar kitaip yra linkęs į dešinę. Ir dėl to dabar reikėtų tiesiog aktyvesnio mobilizavimo, priminimo, kad reikia iš principo balsuoti, kada ateis rinkimai.

Pirmame TS-LKD partijos sąrašo dešimtuke rikuojasi Laurynas Kasčiūnas, Paulius Saudargas, Monika Navickienė, Radvilė Morkūnaitė-Mikulėnienė, Arvydas Anušauskas, Agnė Bilotaitė, Audronius Ažubalis, Žygimantas Pavilionis.

Antrajame dešimtuke atsidūrė Žygimantas Pavilionis, Jurgis Razma, Gintarė Skaistė, Seimo nariai Dainius Kreivys, Vytautas Juozapaitis, Paulė Kuzmickienė, Mykolas Majauskas, partijos vykdomasis sekretorius Jonas Gudauskas, Aistė Gedvilienė, buvęs Dalios Grybauskaitės patarėjas Mindaugas Lingė.

Remiantis vidinėmis tvarkos taisyklėmis, sąrašas dar galės būti šiek tiek koreguojamas. Korekcijų suteikti gali sąrašo lyderė I. Šimonytė ir antroje vietoje esantis partijos pirmininkas G. Landsbergis, jie visuotiniame reitingavime nedalyvavo, automatiškai užėmę pirmąsias vietas.