S. Skvernelio byloje prieš 15min portalą – akibrokštas visuomenei: ką slepia premjeras?

Saulius Skvernelis, 15min portalas
Saulius Skvernelis, 15min portalas
  © Alfa.lt fotomontažas

Antradienį Vilniaus miesto apylinkės teismas ėmėsi nagrinėti Sauliaus Skvernelio ieškinį portalui 15min, kuriuo siekiama neturtinės žalos atlyginimo dėl privatumo pažeidimų. Byla atrodo gan paprasta ir įdomi tik teisininkams ir žurnalistams – ministrui pirmininkui užkliuvo, kad žurnalistai jį nufotografavo savo namuose, to nepastebintį, o nuotrauką paskelbė internete, dabar aiškinamasi, kur yra privatumo ribos ir kiek privatumo turi vienas viešiausių asmenų Lietuvoje.

Tačiau teismui ėmusis S. Skvernelio ieškinio byla pasuko labai netikėta linkme.

Nors visa Lietuva (su keliomis galimomis išimtimis) žino apie S. Skvernelio ligą ir kovą su vėžiu, taip pat ne vienas matė premjerui užkliuvusią nuotrauką, kurioje nieko labai skandalingo nėra – S. Skvernelis buvo įamžintas savo namuose po gydymo procedūrų – premjeras arba jo atstovai panoro, kad visuomenė nesužinotų, kuo teismui skundžiasi vienas svarbiausių asmenų valstybės valdyme, o kaip priemonę tikslui pasiekti pasitelkė dokumentą apie S. Skvernelio gydymą.

Nuotraukoje – politikas savo namuose

S. Skvernelio ir portalo 15min dvikova teisme nėra nauja – pirmieji procesiniai žingsniai buvo žengti anksčiausiai prieš pusmetį, praėjusį kovą. Apie ją rašė ir Alfa.lt.

Į teismą premjeras kreipėsi dėl 2019 m. spalį 15min fotografo darytos nuotraukos, kuri vėliau buvo paskelbta portale. Šioje nuotraukoje premjeras buvo įamžintas besiilsintis savo namuose.

Minėta nuotrauka sukėlė diskusijų, kur yra ribos tarp privataus ir viešo gyvenimo, ar Vyriausybės vadovas turi teisę į privatumą savo namuose. Vėliau nuotrauka buvo pašalinta iš portalo.

15min pripažino padarę klaidą, portalo vyr. redaktorius Raimundas Celencevičius vėliau viešai atsiprašė ministro pirmininko.

„Noriu atsiprašyti premjero S. Skvernelio, jo šeimos ir 15min skaitytojų dėl klaidos, kurią padarėme publikavę straipsnį ir nuotraukas, kuriose užfiksuotas namuose besiilsintis Vyriausybės vadovas.

Kodėl šią klaidą padarėme? Prisiminėme, kad premjeras iš savo namų dar vasarą persikėlė į Turniškes, į premjero rezidenciją. Tuomet apie tai premjero atstovai nepranešė. Tik kai tai paskelbė žiniasklaida, pranešta, kad Vyriausybės vadovas persikėlė laikinai, dėl remonto namuose. Apie tai, kad premjeras po remonto jau grįžo namo, jo atstovai taip pat nepranešė viešai. Nutarėme išsiaiškinti, ar premjeras jau grįžo iš Turniškių į namus“, – rašė 15min vyr. redaktorius.

Žala – simbolinė

Anksčiau, pradėjus domėtis šia byla, nei S. Skvernelio, nei portalą valdančios bendrovės „15min“ atstovai neatskleidė, kokia suma premjeras įvertino savo galimai pažeistą privatumą ir kiek prašo priteisti.

Kaip paaiškėjo, prašoma suma politiką vargiai praturtins ir tėra simbolinė – neoficialiomis Alfa.lt žiniomis, padarytą moralinę žalą S. Skvernelis yra įvertinęs vos vienu euru.

Didesnėmis finansinėmis išlaidomis atsakovams, portalą valdančiai bendrovei „15min“, taptų prievolė atlyginti S. Skvernelio pasamdytų advokatų apmokėjimą – premjerui teisme atstovauja advokatas Dominykas Vanhara, taip pat žiniasklaidos teisės specialistė, prof. dr. Liudvika Meškauskaitė.

Ką slepia premjeras?

Kaip minėta, S. Skvernelio ir 15min byla iš pirmo žvilgsnio turėjo būti paprasta ir nesudėtinga – tiek premjero liga, tiek portalo fotografo padaryta nuotrauka yra visuomenėje gerai žinomi reiškiniai, šis teisminis procesas greičiausiai turėjo būti įdomus tik teisininkams ir žiniasklaidos atstovams, taip pat turėjo įnešti peno į teisines ir politines diskusijas, kur yra riba tarp viešumo ir privatumo, kiek privatumo turi politikas ir kiek visuomenė turi teisę žinoti apie savo išrinktuosius.

Tačiau S. Skvernelio teisininkai pasistengė, kad nei visuomenė, nei žiniasklaida nieko daugiau nesužinotų apie vieno svarbiausių valstybės valdyme asmenų privatų gyvenimą.

Kaip paaiškėjo atvertus bylą, to siekta atkakliai – dar praėjusį vasarį, prieš atverčiant bylą, premjero atstovai teismui buvo pateikę prašymą bylą nagrinėti neviešai, tačiau teisėja Rasita Kurakienė šį prašymą atmetė.

Nenuleidę rankų S. Skvernelio advokatai po kelių mėnesių pateikė naują prašymą, kuriuo vėl prašė bylą nagrinėti neviešai. Tokį prašymą teisininkai pagrindė gegužės pabaigoje teismui pateiktoje medicininėje pažymoje, kurioje yra duomenų apie S. Skvernelio ligą ir jos gydymą.

Lietuvos visuomenės etikos informavimo kodeksas ir Lietuvos žurnalistų ir leidėjų etikos kodeksas aiškiai numato, kad informacija apie asmens, net ir viešo, sveikatą negali būti skelbiama be aiškaus visuomenės intereso, todėl informacija apie S. Skvernelio gydymą greičiausiai net nebūtų palikusi teismo salės.

Be to, S. Skvernelio gydymo aplinkybės leistų įsitikinti, ar nebuvo pažeistas viešasis interesas ir ministras pirmininkas nepiktnaudžiavo savo padėtimi, pavyzdžiui, gaudamas gydymą apeinant eiles, pažeidžiant kitų sergančiųjų interesus, arba gaudamas geresnį, ne kiekvienam paprastam žmogui prieinamą gydymą.

Tačiau S. Skvernelio teisininkai teisme tarsi užmiršo, kad jų klientas – vienas svarbiausių asmenų valstybės valdyme, kurio asmeninis gyvenimas tame pačiame valdyme turi didelę reikšmę. „Ten gali būti tik smalsumo patenkinimui“, – informaciją apie kliento sveikatą nuo viešumos teisme gynė L. Meškauskaitė, teigusi, kad tai nėra viešasis interesas.


Liudvika Meškauskaitė

Liudvika Meškauskaitė© Fotobankas

Kadangi S. Skvernelio advokatai teigė, kad šia pažyma apie kliento sveikatos būklę naudosis ir baigiamosiose kalbose, teisėja galiausiai nutarė, kad byla dėl 15min publikuotos nuotraukos bus nagrinėjama neviešai, o jos duomenys – neviešinami.

Įtraukti ir sveikata, ir vaikai

15min publikuota ir S. Skverneliui užkliuvusi nuotrauka iš pažiūros atrodo daug nepasakanti – matomas pro langą savo namuose sėdintis premjeras. Tačiau iš bylos duomenų galima spręsti, kad S. Skvernelis pažeistą privatumą bandys pagrįsti tiek tuo, kad namuose tuo metu būta vaikų, tiek savo sveikatos būkle.

Tokias prielaidas leidžia daryti faktas, kad į bylos nagrinėjimą yra įtraukta Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnyba, taip pat ir advokatų teiginiai.

„Labai nemalonu, kai namie tave kažkas stebi. Bet yra keleriopai baisiau, kai tave stebi, o taikomas gydymo būdas, sukeliantis pastebimą fiziologinį efektą“, – bylos pradžioje teigė L. Meškauskaitė.

Nori pasislėpti nuo visuomenės

Ne visos pusės norėjo, kad informacija apie S. Skvernelį taptų nevieša visuomenei. Anot bendrovės „15min“ advokatės Astos Jakės, S. Skvernelis tiesiog ieško galimybės išvengti jam, kaip politikui, nepageidaujamo viešumo.

„Toks prašymas rodo ieškovo tikslą pasislėpti nuo visuomenės. Tai iš tikrųjų daroma tada, kai tai patogu“, – sakė A. Jakė.

Advokatė taip pat pažymėjo, kad S. Skvernelis, kai tai buvo patogu, pats yra viešai kalbėjęs apie savo ligą, buvo pareiškęs, jog liga jam netrukdo eiti pareigų.