JAV Atstovų Rūmai nubalsavo už istorinę antrąją apkaltą prezidentui D. Trumpui

Unsplash.com nuotr.
Unsplash.com nuotr.
BNS
2021-01-13 23:32

JAV Atstovų Rūmai trečiadienį nubalsavo už istorinę antrąją apkaltą prezidentui Donaldui Trumpui, apkaltintą pakursčius praeitą savaitę jo šalininkų surengtą įsiveržimą į Kapitolijų, pareikalavusį žmonių gyvybių.

Atstovų Rūmuose už prezidento apkaltą dėl vienintelio kaltinimo maišto kurstymu balsavo mažiausiai 232 įstatymų leidėjų, o 197 ją atmetė, keturiems kongresmenams nebalsavus.

Apkaltos straipsniams patvirtinti 435 vietas turinčiuose Atstovų Rūmuose pakako paprastos daugumos – 217 balsų.

Balsuojant įstatymų leidėjų balsai pasiskirstė daugiausiai pagal partinę liniją, bet prezidento apkaltą palaikė 10 jo paties Respublikonų partijos narių, įskaitant trečią pagal rangą Atstovų Rūmų respublikonę Liz Cheney.

Vis dėlto mažai tikėtina, kad Senatas patvirtins kaltinimą maišto kurstymu ir atstatydins prezidentą, kurio kadencija baigiasi sausio 20 dieną.

Baltuosiuose rūmuose esantis D. Trumpas kol kas nepaskelbė reakcijos į šį Atstovų Rūmų sprendimą, tačiau anksčiau trečiadienį jis paskelbė pareiškimą, kuriame sakė esąs nusistatęs prieš bet kokį savo šalininkų smurtą.

„Atsižvelgdamas į pranešimus apie naujas demonstracijas raginu, kad neturi būti JOKIO smurto, JOKIO įstatymų pažeidinėjimo ir JOKIO vandalizmo. Aš to nepalaikau ir Amerika to nepalaiko“, – sakoma Baltųjų rūmų paskelbtame D. Trumpo pranešime.

„Raginu VISUS amerikiečius padėti sumažinti įtampą ir nuraminti aistras. Ačiū Jums“, – pridūrė jis.

Audringa savaitė iki apkaltos

Trečiadienį visoje sostinėje buvo dislokuota ginkluota nacionalinė gvardija, o centrinėse gatvėse – uždarytas eismas.

Pačiame Kapitolijaus pastate buvo susirinkę maskuojamųjų spalvų uniformas dėvintys ginkluoti sargybiniai, o kai kurie jų ankstų trečiadienį snaudė po puošniomis statulomis ir istoriniais paveikslais.

D. Trumpas atlaikė pirmąjį apkaltos teismą beveik lygiai prieš metus, kai respublikonų kontroliuojamas Senatas jį išteisino dėl piktnaudžiavimo pareigomis už spaudimą JAV sąjungininkei Ukrainai surengti jam politiškai parankius tyrimus, įskaitant tyrimą prieš demokratą Joe Bideną.

Šįkart apkaltos procesas inicijuotas dėl D. Trumpo kalbos, kurią jis sausio 6-ąją pasakė šalia Baltųjų rūmų surengęs mitingą „Išgelbėkit Ameriką“, JAV Kongresui susirinkus patvirtinti J. Bideno pergalės lapkričio 3 dienos prezidento rinkimuose.

Kreipdamasis į susirinkusiųjų minią respublikonų prezidentas kartojo savo nepagrįstus kaltinimus, esą rinkimai buvo „pavogti“, ir paragino savo šalininkus žygiuoti į Kapitolijų.

Nors D. Trumpas sakė, kad rėmėjai turėtų patraukti į Kapitolijų „taikiai ir patriotiškai“, tačiau jo kalboje buvo minią įaudrinusių kurstančių pareiškimų.

„Turite pademonstruoti stiprybę ir turite būti stiprūs“, – sakė D. Trumpas.

Tūkstančiai D. Trumpo šalininkų šturmavo JAV Kapitolijų. Skaičiumi gerokai Kapitolijaus policijos pajėgas nustelbę prezidento rėmėjai daužė langus ir laužė duris.

Įstatymų leidėjus teko skubiai išvesti į saugią vietą, miniai blaškantis po Kongreso sales ir skanduojant „Pakarti Mike'ę Pence'ą“ ir „Kur yra Nancy“ – Atstovų Rūmų pirmininkė Nancy Pelosi.

Per riaušes žuvo penki žmonės, tarp jų viena D. Trumpo šalininkė iš Kalifornijos, kurią pašovė saugumo pareigūnas, ir Kapitolijaus policininkas, kurį, kaip pranešama, primušė minia.

Debatai Atstovų Rūmuose

Atstovų Rūmų pirmininkė N. Pelosi trečiadienį per debatus pareiškė, kad D. Trumpui paskutinę jo prezidentavimo savaitę privalo būti paskelbta apkalta.

„Jis turi išeiti. Jis yra aiškus ir egzistuojantis pavojus tautai, kurią mes visi mylime“, – Atstovų Rūmuose kalbėjo įtakingiausia Kongreso demokratė.

Demokratų įstatymų leidėjas Ilhanas Omaras pavadino D. Trumpą „tironu“ ir pabrėžė, kad „norint išgyventi kaip veikiančiai demokratijai, turime būti atskaitingi“.

Tačiau naujai išrinkta respublikonų kongresmenė Nancy Mace teigė, kad nors įstatymų leidėjai „turi patraukti prezidentą atsakomybėn“, apkaltos greitis „kelia didelių klausimų dėl konstitucingumo“.

Aukščiausio rango Atstovų Rūmų respublikonas, mažumos lyderis Kevinas McCarthy teigė, kad nors D. Trumpas nusipelno papeikimo, skubota apkalta „dar labiau suskaldys šią tautą“.

Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB BNS sutikimo draudžiama.